reklam
reklamreklam

Uzmanlar uyardı: Ölümcül “mantar salgını” riski artıyor

Yayınlanma Tarihi : Google News
Uzmanlar uyardı: Ölümcül “mantar salgını” riski artıyor

ABD’li bir mantar uzmanına göre, bir sonraki pandemi mantar enfeksiyonundan kaynaklanabilir.  ABD’de iki kişinin ölümüne neden olan enfeksiyon, insanların nefes almasını engelliyor ve beynin şişmesine neden oluyor. Mantar türlerinin daha sıcak ve nemli koşullarda gelişmesi iklim değişikliğinin salgın tehdidini daha mümkün kıldığı anlamına geliyor.

ABD’li bir uzman önümüzdeki süreçte nefes almayı engelleyen ve beyin şişmesine neden olan “ölümcülmantar enfeksiyonlarında artış yaşanabileceğini iddia etti.

Mantar “salgını” önümüzdeki birkaç yıl içinde görülen bir senaryo olabilir. Mantar uzmanı Doktor Ian Hennessee, “blastomikoz” mantar türünün şu anda en acil endişelerden biri olduğunu söyledi.

Mantar salgını ihtimalinin neden önemli olduğunu aktaran Doktor Hennessee, “İnsanları mantarlar hakkında düşünmeye teşvik ediyoruz çünkü mantar vakaları artıyor. Genellikle nadir görülürler, ancak insanlarda görüldüğünde çoğu zaman yanlış teşhis konulur ve eksik rapor edilir. Bu da gerçekten ciddi sonuçlara neden olabilir” diye konuştu.

YORUM YAP