reklam
reklam

MGK toplantısı sona erdi: Terörle mücadele ve Gazze gündemin ana başlıkları

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki MGK toplantısında terörle mücadele, Gazze ve yapay zeka gibi konular ele alındı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
MGK toplantısı sona erdi: Terörle mücadele ve Gazze gündemin ana başlıkları

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Yaklaşık 3 saat 40 dakika süren toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada, terörle mücadele ve Gazze gibi kritik konulara değinildi.

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu

Toplantıda, PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ ve DEAŞ gibi terör örgütlerine karşı yurt içinde ve yurt dışında yürütülen operasyonlar hakkında bilgi verildi. Açıklamada, milli birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı azim ve kararlılıkla mücadele edildiği belirtildi.

Irak ile iş birliği artacak

MGK toplantısında, komşumuz Irak ile güvenlik alanında iş birliğinin artırılacağı ve ülkelerimiz arasındaki anlaşmaların genişlemesiyle daha ileri aşamalara taşınacağı vurgulandı. Bu iş birliğinin bölgemizin kalkınmasına yönelik ortak çabaları güçlendireceği ifade edildi.

Irak ve Suriye’de terörle mücadele

Irak ve Suriye’de PKK/KCK-PYD/YPG’nin terör yuvalarının bertaraf edileceği ve bu bölgelere verilen desteğin engelleneceği belirtildi. Milli güvenliğimiz ve komşularımızın toprak bütünlüğüne yönelik herhangi bir oldubittiye izin verilmeyeceği vurgulandı.

Gazze’deki katliamlar kınandı

Gazze’deki durum da MGK toplantısında ele alındı. İsrail’in Gazze’deki katliamlarına son vermesi için uluslararası hukukun üstünlüğü, demokrasi ve ifade hürriyeti savunulurken, Filistin Devleti’ni tanıyan ülkelerin sayısının artırılmasının ve katliam sorumlularının adalete hesap vermesi yönündeki çabaların kritik önemde olduğu belirtildi.

Ukrayna’da barış çağrısı

Ukrayna’daki savaşın insani durumu kötüleştirdiğine dikkat çekilerek, adil ve kalıcı bir barışın en kısa sürede tesis edilmesi için imkanların değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi. Karadeniz’de seyrüsefer emniyetinin artırılmasının önemi vurgulandı.

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakereler destekleniyor

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki müzakerelerde kaydedilen olumlu gelişmelerin barışa yönelik bir anlaşma ile sonuçlanması temenni edildi. Kalıcı barışın sağlanması için tüm iyi niyetli çabaların destekleneceği belirtildi.

Yapay zeka konusundaki ilerlemeler

Yapay zeka alanında kaydedilen ilerlemelerin büyük fırsatlar sunduğu, ancak yeni tehditleri de beraberinde getirdiği ifade edildi. Türkiye’nin yapay zeka çalışmalarının bilimsel, askeri, ekonomik ve toplumsal sonuçlarına hazırlıklı olması ve bu alanda ileri kabiliyetler geliştirmesi gerektiği vurgulandı.

YORUM YAP