reklam
reklamreklam

İsrail-Hamas çatışmalarında 5. gün: İsrail tam taarruza geçti

İsrail ve Hamas arasındaki çatışmalarda beşinci güne girildi. İsrail tarafında hayatını kaybedenlerin sayısı bin 200’ü aşarken, İsrail’in verdiği karşılık sonrası hayatını kaybeden Filistinli sayısı da 900’e ulaştı. Ölen Filistinlilerin 260’ını çocuklar, 200’ünü ise kadınlar oluşturuyor. Gazze’de tam abluka ilan edildi. İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, “Tüm kısıtlamaları kaldırdım. Gazze Şeridi sınırını kontrol altında aldık şimdi tam taarruza geçiyoruz.” açıklamasını yaptı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
İsrail-Hamas çatışmalarında 5. gün: İsrail tam taarruza geçti

Hamas militanlarıyla İsrail güçleri arasındaki çatışmalarda 5. güne girildi.  bitmek üzere…İ srail, Hamas’ın saldırılarına misilleme olarak Gazze’de çok sayıda hedefi vurdu.

İSRAİL’İN GAZZE’YE DÜZENLEDİĞİ SALDIRILARDA ÖLÜ SAYISI 900’E YÜKSELDİ

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 900’e, yaralı sayısı da 4 bin 500’e çıktı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. İsrail’in yoğun saldırıları altındaki Gazze Şeridi’nde hayatını kaybedenlerin sayısının 260’ı çocuk, 200’ü kadın olmak üzere 900’e, yaralı sayısının da 4 bin 500’e çıktığı belirtildi. Açıklamada, İsrail’in saldırılarında 150 kişiden oluşan Filistinli 22 ailenin tümüyle katledildiği belirtildi.

İsrail’in sağlık çalışanlarını da hedef aldığına işaret edilen açıklamada, şu ana kadar Gazze’de 6 sağlık çalışanının öldürüldüğü, 15’inin de yaralandığı kaydedildi.

İSRAİL’DE ÖLENLERİN SAYISI BİN 200’Ü GEÇTİ

Abluka altındaki Gazze Şeridi’nden düzenlenen saldırılarda ölen İsraillilerin sayısının 1200’ü aştığı bildirildi.

Yedioth Ahronoth gazetesinin İsrailli yetkililere dayandırdığı haberde, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları’nın abluka altındaki Gazze Şeridi’nden İsrail’e başlattığı “Aksa Tufanı” saldırısında ölü sayısının güncel verilere göre 1200’den fazla olduğu ifade edildi.

Haberde, saldırılar sırasında Hamas’ın esir aldığı İsraillilerin sayısının da 200’den fazla olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

İSRAİL SAVUNMA BAKANI TAM TAARRUZ’A GEÇİYORUZ

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, abluka altındaki Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına ilişkin “Tüm kısıtlamaları kaldırdım. Bölgeyi kontrol altına aldık şimdi tam taarruza geçiyoruz.” dedi. Gallant, Gazze’deki duruma ilişkin yaptığı değerlendirmede, Hamas’ın “pişman olacağını” ve Gazze’nin “asla eskisi gibi olmayacağını” söyledi. Gallant, “Tüm kısıtlamaları kaldırdım. Bölgeyi (Gazze Şeridi sınırını) kontrol altına aldık şimdi tam taarruza geçiyoruz.” ifadesini kullandı.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze’den İsrail yönüne binlerce roket atılırken, Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı’na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı.

İşgal altındaki Batı Şeria’da ise İsrail askerlerinin saldırılarında 21 kişinin yaşamını yitirdiği, yaklaşık 130 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

    YORUM YAP