reklam
reklamreklam

Filistin direnişçilerini hedef gösteren maaşlı gazeteciler

İsrail medyasında ‘Filistinliler 40 bebeğin kafasını kesti’ iddiasının İsrail Dışişleri’nin de paylaşmasının ardından asılsız çıkması, dikkatleri bir kez daha Filistinliler hakkında üretilen haberlerin kaynağına çevrildi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Filistin direnişçilerini hedef gösteren maaşlı gazeteciler

Filistin’deki direniş örgütlerinin en büyüğü olan Hamas’ın geçtiğimiz hafta sonu başlattığı Aksa Tufanı saldırılarına karşılık İsrail ordusunun Gazze’yi hedef alan saldırıları devam ediyor.

Öte yandan Filistinli savaşçılar hakkında ortaya atılan çeşitli iddialar dünya medyasında servis edilmeye devam ediyor.

Batı destekli İsrail’in dünya medyasında savunulması, Filistin gerçeğinin gözlerden kaçırılmasına, Filistinli savaşçılar hakkındaki iddiaların ise tartışmasız kabul görmesine sebep oluyor.

Sistematik olarak sosyal medyada ve basında ileri sürülen iddialarla ilgili tartışmalar CIA’nın eski üst düzey yöneticilerinden John Stockwell’in geçmişte anlattıklarını hatırlattı.

Stockwell’in CIA operayonları hakkındaki itirafları 1983’te bir ABD televizyonunda anlattıklarıyla gündem olmuştu.

ESKİ CIA YÖNETİCİSİ: MAAŞA BAĞLADIĞIMIZ YÜZLERCE GAZETECİ VARDI

Kullandığımız veya doğrudan maaşa bağladığımız yüzlerce gazeteci vardı. Onlara biraz doğru bilgi verir arkasından yalan haberler servis ederdik. Düşmanla ilgili, özellikle gazetecilerin insani duygularını harekete geçirecek korkunç hikayeler uydururduk.

Bu CIA’nın en önemli işlevlerinden biridir. Kendi yönettiğim Angola operasyonunda (Angola’nın bağımsızlık savaşını kast ediyor) elimdeki ekibin üçte birini bu tip yalan propaganda üretmek için kullanırdım.

Bir haberi önce kendi elimizdeki Zambia Times gibi yerel gazetelerden birinde yayınlatır sonra Avrupa’da bizden maaş alan bir gazetecinin alıntı yapmasını sağlardık. Haber yayıldıktan bir süre sonra, daha itibarlı ajanslar da pek sorgulamadan aynı haberi geçmeye başlardı.

Ortada Kübalılar tarafından işlenmiş tek bir suç bile yoktu, elimizde hiçbir kanıt yoktu ama, Angola’da Kübalı askerlerin sivilleri öldürdüğü, kadınlara topluca tecavüz ettikleri gibi sayısız yalan uydurduk. Maksadımız belliydi: “kahvaltıda bebek yiyen canavar komünistler” algısını yaratmak.

JOHN STOCKWELL KİMDİR

John Stockwell, yaptıklarının ulusal güvenliği korumak yerine tehlikeye attığına karar verdiğinde CIA’den ayrıldı.

John R. Stockwell (1937 doğumlu), on üç yıl boyunca yedi kez görev yaptıktan sonra ABD hükümet politikalarını eleştirmeye başlayan eski bir CIA görevlisidir. Amerika’nın Angola İç Savaşı’na müdahalesini 1975’teki gizli operasyonlar sırasında Angola Görev Gücü Şefi olarak yönettikten sonra istifa etmiş ve In Search of Enemies’i (Düşmanlarımızı aramak) yazdı.

Stockwell bir deniz piyadesi olarak üç savaşta CIA paramiliter istihbarat görevlisi olarak Kongo Krizi, Vietnam Savaşı ve Angola Bağımsızlık Savaşı’nda binbaşı olarak görev aldı.

Kariyerine 1964’te başlayan Stockwell, Afrika’da altı yıl geçirdi. 1968’de Bob Denard işgali sırasında Katanga’da Üs Şefi, ardından 1970’te Bujumbura, Burundi’de İstasyon Şefi oldu.

Tay Ninh eyaletindeki istihbarat operasyonlarını denetlemek üzere Vietnam’a transfer edilmeden önce 1975’te Saygon’un düşüşünün son günlerine kadar görevini açık tuttuğu için CIA İstihbarat Liyakat Madalyası ile ödüllendirildi.

Aralık 1976’da, CIA’in çeşitli ülkelerdeki askeri darbe ve paramiliter operasyonlarının yöntem ve sonuçlarına ilişkin derin kaygılarını gerekçe göstererek CIA’den istifa etti ve Kongre komiteleri önünde ifade verdi.

İki yıl sonra, bu deneyim ve daha geniş etkileri hakkında In Search of Enemies adlı ifşa kitabını yazdı. Kitabında CIA’in ulusal güvenliğe zarar verdiğini ve “gizli savaşlarının” ABD’ye hiçbir fayda sağlamadığını iddia etti.

CIA’in, MPLA’nın ABD ile ilişki kurmak istemesine ve ABD’ye karşı tek bir saldırganlık eyleminde bulunmamış olmasına rağmen, MPLA’yı Angola’da düşman olarak seçtiğini belirtti.

1978 yılında popüler Amerikan televizyon programı 60 Dakika’ya katılarak CIA Direktörü William Colby ve Ulusal Güvenlik Danışmanı Henry Kissinger’ın CIA’in operasyonları hakkında Kongre’ye sistematik olarak yalan söylediğini iddia etti.

 

YORUM YAP