reklam
reklam

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni anayasa mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 27 Mayıs darbesinin 64. yıl dönümü kapsamında düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada yeni anayasa mesajı verdi. Erdoğan, “Uzlaşma yapılmadan yapılan anayasalar sakattır, özürlüdür” ifadelerini kullandı.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yeni anayasa mesajı

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askeri darbenin üzerinden tam 64 yıl geçti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Demokrasi ve Özgürlük Adası’nda düzenlenen Türkiye Yüzyılı Anayasası Sivil Anayasa Güçlü Türkiye Sempozyumu’na katıldı.

Burada katılımcılara hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni sivil anayasaya ilişkin önemli mesajlar verdi.

“Türkiye’de darbeler dönemi kapanmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de artık darbeler ve muhtıralar döneminin kapandığını belirterek “Üzerinden değil 64 sene asırlar bile geçse darbecileri unutmayacağız ve affetmeyeceğiz.” dedi.

Yeni anayasa çalışmaları

Yeni anayasa mesajı da veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çerçevesini darbecilerin çizdiği mevcut anayasamızla yola devam edemeyiz. 28. yasama döneminde siyaset müessesesinin yeni anayasa yapmasının milli bir ödev olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

“Uzlaşma yapılmadan yapılan anayasalar sakattır, özürlüdür”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasaya ilişkin şunları kaydetti:

Uzlaşma aranmadan yapılan anayasalar doğumundan öte sakattır, kriz üretmeye daha yakındır. Yakın siyasi tarihimizde bunun örnekleri bulunuyor. Tartışmalardan yargıdaki gerilime kadar karşılaştık. Devlet ile vatandaş arasındaki ilişkiyi zehirleyen sebebin aynı olduğunu görüyoruz. Artık bazı gerçekleri kabullenmemiz gerekiyor. Elitlerin uzlaşısını yansıtan mevcut anayasa ile devam edemeyiz. Bu utancı milletimize daha fazla yaşatamayız. Meclis’imiz yeni anayasa yapacak olgunluğa, kudrete sahiptir. Milli bir ödev olduğuna inanıyorum.

YORUM YAP