reklam
reklamreklam

Cevdet Yılmaz: Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde hedef ilk 100’de yer almak

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Programı gerçekleşti. Burada konuşan Cevdet Yılmaz, en iyi ilk 100 üniversitesi listesinde Türkiye’nin varlığını 10’a çıkartmasının hedeflendiğini belirtti.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Cevdet Yılmaz: Dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde hedef ilk 100’de yer almak

Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Programında konuştu.

Yılmaz, üniversite sayısının 76’dan 208’e çıktığını, öğretim görevlilerinin sayısının 70 binden 184 bine, öğrenci sayısının ise 1,6 milyondan yaklaşık 8 milyona çıktığını belirtti.

Öğrenci yurtlarının yatak kapasitesinin 954 bine çıktığını vurgulayan Yılmaz, bu sayının en kısa zamanda 1 milyona ulaştıracaklarının da bilgisini verdi.

Konuşmasında öğrencilere yapılan ayrıcalıkları sıralayan Yılmaz, öğrencilere teknolojik cihaz ve ayda 10 cigabayt internet desteği sağlandığını da hatırlattı.

Cevdet Yılmaz, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi açılışında Türk üniversitelerinin başarılarını dile getirdi.

Hedef: İlk 100 listeye Türk üniversitelerinin girmesi

Türk üniversitelerin dünya sıralamasında ilk 100 listesine girmesinin hedeflendiğini aktaran Yılmaz; açıklanan listelerde ilk kez 3 üniversitenin ilk 400’de yer almasından dolayı da teşekkür etti.

Van, listede 75 sırada

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin listede 75 sırada yer almasının çok anlamlı olduğun belirten Yılmaz, akademisyenlerin bulunduğu listelerden de söz ederek bu başarının Türkiye’nin en uç noktalarına taşınmasının ayrı bir anlamı olduğunu belirtti.

Yılmaz, üniversitelerin birbirinin kopyası olmaması gerektiğini ve farklılaşmaların arandığını sözlerine ekledi.

YORUM YAP