reklam

Mehmet Şimşek: Aylık enflasyon önümüzdeki aylarda yıllık ise 2024 Haziran’da düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek, katıldığı programda Türkiye’nin maliye ve para politikasındaki gelişmeleri aktararak, enflasyon için düşüş tarihi verdi.

Yayınlanma Tarihi : Google News
Mehmet Şimşek: Aylık enflasyon önümüzdeki aylarda yıllık ise 2024 Haziran’da düşecek

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, A Haber’de Türkiye ekonomisini değerlendirdi.

Bakan Şimşek, para politikasında güçlü adımlar atıldığını belirterek, enflasyonu çıpalayacak eşiklere doğru gelindiğini belirtti.

Şimşek, Türkiye ekonomisini değerlendirirken küresel anlamda yaşanan olumsuz gelişmelerden etkilenildiğini aktararak, içinde bulunulan durumda rüzgarın arkadan esmediğini dile getidi.

Bakan Şimşek enflasyonda aylık bazda önümüzdeki aylarda başlayacağını yıllık bazda düşünün etkisinin 2024’ün yarısında görüleceğini ancak aylık enflasyonun düşüşünün etkisinin hemen görülebileceğini anlatarak şöyle konuştu:

Maliye politikasında önleyici tedbirler aldık. Para politikası gecikmeli devreye giriyor, bugün aldığımız tedbirlerin etkisi aylar sonra kendisini gösteriyor, sonuçlarını almamız zaman alacak. Bir yıl sonraki enflasyonu çıpalayacak, onu bir şekilde yatırımcıları ikna edecek bir para politikası duruşuna geçeceğiz dedik ve o noktada gerekeni yaptık. Yapısal reformları bir takvime bağladık, öngörülebilir durumda.

“Türkiye’ye ilgi büyük”

Yabancı yatırımcının ülkeye gelmesi ile ilgili de açıklama yapar Şimşek, şu bilgileri aktardı:

3 gün boyunca toplantılar yaptık. 100’ün üzerinde yatırımcıyla yoğun temaslarımız oldu. Türkiye büyük bir piyasa. Potansiyeli güçlü olan bir ekonomi. Türkiye’ye ilgi büyük. Algıda ciddi bir iyileşme var.

“Çatışmanın başka bölgelere sirayet etmemesi önemli”

Bakan Şimşek yaşanan İsrail-Filistin gerginliğinin petrol fiyatlarını nasıl etkileyeceğine dair soruyu şöyle yanıtladı:

Çatışmanın başka bölgelere sirayet etmemesi önemli, kalıcı tarzda 1970’lerde görülen bir petrol krizi öngörmüyorum. Ama kısa vadede tedirginliğe yol açıyor bu da olumsuz bir faktör. Biz OVP ile ülkemizin dış şoklara karşı dayanıklılığın artırmaya çalışıyoruz.

“Kur Korumalı Mevduattan çıkış başladı”

Kur Korumalı Mevduattan (KKM) çıkışın başladığını ve TCMB’nin bu konuda önlemler alındığını dile getiren Bakan Şimşek, en büyük önceliğin yatırım ve ihracat olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek’in açıklamalarından öne çıkanlar:

Merkez Bankası’nın rezervleri güçleniyor.

Siyasi belirsizliklerin olmaması lehimize. Önümüzde programımızı uygulayacak 5 yılımız var.

Merkez Bankası’nın ekibi çok güçlü. Bir önceki raporunda petrol fiyatlarına karşı bir öngörü vardı. O günden bugüne gelişmeler yaşandı. Merkez Bankası’ndaki arkadaşlar çok birikimli. Kısa sürede revizyon soru işareti bıraktı. Bir önceki rapordaki yıl sonu yüzde 65 enflasyon tahmininin değişeceğini sanmıyorum. Bu konu Merkez Bankası’nın kontrolünde.

Enflasyonda düşüş aylık bazda önümüzdeki bir kaç ay içinde başlayacak, yıllık bazda baz etkisi söz konusu. Bizim öngörümüz kalıcı olarak yıllık düşüş haziranda gerçekleşecek.

AYRINTILAR GELİYOR

YORUM YAP